Vodič autobusu SAD Žilina Milan Lukáč v rozhovore o práci a testovaní v pandémii.
Od začiatku februára vám zamestnávateľ SAD Žilina umožňuje antigénové testovanie s týždenným rozdielom. Koľkokrát ste už podstúpili testovanie antigénovými testami?
Vo firme som sa zúčastnil celkom na dvoch testovaní antigénovými testami
Na testovanie musíte bežne navštíviť vybrané odberné miesto, kde môžete čakať aj niekoľko hodín v rade. Uľahčuje vám situáciu, že testovanie zabezpečil zamestnávateľ SAD Žilina?
Samozrejme, že áno. Hlavnou výhodou je, že nemusíte čakať v rade. Keďže je to umožnené len pre zamestnancov SAD Žilina a nastane situácia, kedy musíte chvíľku počkať, viete že je to kolega, ktorý to taktiež potrebuje k svojej práci.
Ako hodnotíte organizáciu testovania?
Organizácia je na vysokej úrovni. Dostávame informácie do palubných počítačov (strojčekov) a taktiež formou SMS do mobilných telefónov a oznamu v internom zamestnaneckom systéme. Je škoda, že nevieme informáciu o testovaní skôr, ale v súčasnosti asi nikto nevie, či sa má testovať, koľko mu platí test a podobné informácie od štátu.
Myslíte si, že antigénové testy sú dobrý nástroj, ako zabezpečiť bezpečnosť a ochranu cestujúcich?
Myslím si že áno. Aj napriek informáciám z rôznych komunikačných médií, tak u kolegov, kamarátov, príbuzných, ktorým vyšiel pozitívny antigénový test sa neskôr choroba prejavila (stratili chuť, čuch, dostali teplotu a pod.)
Prekonali ste už COVID-19? Ak áno, ovplyvnila vaša absencia chod verejnej dopravy?
Nie, neprekonal som. Viacero kolegov už malo (prekonalo) COVID – 19, ale na chod verejnej dopravy to nemalo žiadny vplyv.
Aké preventívne opatrenia dodržiavate v autobusoch SAD, aby sa mohli cestujúci cítiť bezpečne aj v tejto zložitej epidemiologickej situácii?
Používam rúško, dezinfikujem si ruky, používam rukavice a raz týždenne utieram madlá a raz mesačne zabezpečuje firma SAD Žilina hĺbkovú dezinfekciu na báze elektrostatického postreku, ktorá má dezinfekčný účinok 30 dní.
Riešite ešte situácie, že cestujúci si odmietajú pri vstupe nasadiť rúško? Alebo si už jednoducho zvykli?
Áno, nájdu sa ešte cestujúci, ktorí nedodržujú pravidlá o dodržiavaní ochranných pomôcok, ale je nevyhnutné týchto cestujúcich upozorniť na povinnosť každého z nás dodržiavať tieto pravidlá.
Čo robíte, keď si niekto zloží rúško až na sedadle? Máte to šancu vôbec postrehnúť?
Aj ako vodič osobného auta sa nepozeráte len na premávku pred sebou, ale aj okolo seba, do spätných zrkadiel a pod. Tak isto v autobuse sa pozerám nielen na premávku, palubný počítač, ale aj na cestujúcich, či je všetko v poriadku. V prípade, že si cestujúci zloží rúško, upozorním ho na povinnosť nasadiť.
Dá sa zvyknúť, že každý deň nastupujete do autobusu s rizikom nakazenia?
Áno, práca vodiča autobusu je taká. V súčasnosti je riziko v úvodzovkách len nakazenia. Ale dennodenne sa stretávame so situáciami napr. dopravné nehody, podgurážení cestujúci a pod., ktorým sme vystavení nielen počas trvania pandémie. Preto, aj my ako vodiči vo verejnom záujme by sme mali byť zaradení do prvej línie.
V čom sa zmenila vaša práca za posledný rok, čo tu máme pandémiu koronavírusu?
Práca sa v celku nezmenila. Je to práca pre ľudí, ktorí musia tak ako my chodiť do práce, do školy, k doktorovi a pod. Je to situácia, s ktorou sme sa na Slovensku a ani vo svete ešte nestretli je to stále niečo nové a nepoznané. Myslím si, že každý z nás už čaká, kedy táto zlá doba pominie.
Okresy žilinského regiónu majú rôznu farbu v COVID automate. Ovplyvňuje rozdelenie okresov podľa stupňa varovania vašu prácu?
Ani veľmi nie. Tým, že zasahujeme do rôznych regiónov, ktoré sa môžu dostať z týždňa na týždeň do horšieho stupňa varovania, tak sa dávam testovať každý týždeň.
Po niekoľkých týždňoch sa opäť otvorili niektoré školské zariadenia. Máte radosť z toho, že v autobusoch sa po dlhom čase zase objavili deti?
Áno, veľmi ma to teší, že opäť vidím deti, ktoré sa vozili pred zavedením opatrení. Myslím si, že aj oni sa tešia, pretože je pre nich cesta autobusom niečím symbolická a vzácna.
Vyvinuli sa vakcíny proti COVID-19. Myslíte si, že vodiči vo verejnej doprave by mali patriť medzi prednostne zaočkovaných?
Určite áno. Nikto, ani štát ani vláda nás nikdy nespomenuli, že sme v prvej línii. Ale triezvi rozum usúdi, že patríme do tejto kategórie. Kto vozí sestričky do práce? Kto vozí cestujúcich k doktorom? Sme to my vodiči verejnej dopravy. Preto by sme mali byť zaradení do kategórie kritickej infraštruktúry a byť prednostne zaočkovaní.
Podstúpite aj vy očkovanie? Ak nie, tak prečo?
Áno, kľudne aj hneď. Vidím v tom budúcnosť, že by sa svet mohol očistiť od tejto choroby, a tým by sme zachránili množstvo ľudských životov.
Vodiči SAD Žilina absolvujú testovanie každý týždeň. Spoločnosť chce pravidelným antigénovým testovaním, zabezpečiť v čo najvyššej miere ochranu zdravia zamestnancom, ale aj cestujúcim v autobusoch.