Integrovaný dopravný systém

Integrovaný dopravný systém

Integrovaný dopravný systém Žilinského samosprávneho kraja sa rozšíril o nové územia.

V závere mesiaca júl došlo k rozšíreniu Integrovaného dopravného systému Žilinského samosprávneho kraja (IDS ŽSK) na nové regióny, to znamená, že od 30. 7. 2023 pokrýva kompletne už 4 okresy: Žilina, Bytča, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Do systému sa zapojilo ďalších 56 obcí (viď mapka nižšie). IDS ŽSK ponúka cestovanie za extra výhodné ceny a s jedným cestovným lístkom môžete cestovať autobusom, vlakom aj mestskou hromadnou dopravou

Ako prejsť na lacnejšie cestovné?

IDS ponúka lacnejší variant cestovania formou predplatných cestovných lístkov na 30, 90 alebo 365 dní. Tie si zakúpia cestujúci podľa zón, ktorými obvykle prechádzajú. Pri výbere a nákupe im ochotne poradia zapojení dopravcovia: SAD Žilina, DPMŽ a ZSSK na svojich predajných miestach. Ak už vlastníte dopravnú kartu niektorého z uvedených dopravcov, predplatné cestovné lístky si môžete zakúpiť aj v e-shope zapojeného dopravcu. Po novom predplatné cestovné lístky platia aj v spojoch dopravcu ARRIVA Liorbus prechádzajúcich cez integrované územie.

Pribudli výhodné rodinné cestovné lístky

Od 30. 7. 2023 pribudla možnosť zvýhodneného cestovania pre rodiny s deťmi počas víkendov a sviatkov. S jedným základným sieťovým cestovným lístkom (platným 24 alebo 72 hodín) môžu počas víkendov a sviatkov cestovať až dvaja dospelí vrátane max. 3 detí do 16 rokov. S jedným lístkom môžu počas jeho platnosti vykonať neobmedzený počet ciest v celom integrovanom území s využitím všetkých dopravných prostriedkov zapojených dopravcov (vlak, prímestské autobusy, MHD Žilina, KNM alebo Čadca).

Ceny predplatných cestovných lístkov

Ceny sa odvíjajú od obdobia, na ktoré si cestujúci zakúpi cestovný lístok (30, 90 alebo 365 dní) a počtu zón, ktorými prechádza. Deti do 6 rokov cestujú v celom IDS ŽSK bezplatne. Nárok na zľavnené cestovné majú deti od 6 do 16 rokov, žiaci a študenti do 26 rokov veku, seniori, držitelia preukazov ŤZP, ŤZP-S a sprievodcovia ŤZP-S.

Spoločnosť SAD Žilina v spolupráci s Integrovanou dopravou Žilinského kraja pripravili nové integrované cestovné poriadky, ktoré vstúpili do platnosti od 30.7.2023 v rámci spustenia II. fázy I. etapy IDS ŽSK.

>>> Leták IDS ŽSK na stiahnutie v PDF <<<

Bližšie informácie o rozšírení Integrovaného dopravného systému, ako aj nové integrované cestovné poriadky nájdete na webe www.idzk.sk alebo priamo na www.sadza.sk v sekcii https://www.sadza.sk/cestovne-poriadky/ .

PREDPLATNÉ CESTOVNÉ LÍSTKY VÁM UMOŽŇUJÚ VYUŽÍVAŤ VÝHODY IDS

Pilotná fáza Integrovaného dopravného systému Žilinského samosprávneho kraja (IDS ŽSK) je už v prevádzke. Pri cestovaní verejnou osobnou dopravou môžete cestovať s jedným predplatným cestovným lístkom rôznymi dopravnými prostriedkami - vlakom, prímestským autobusom aj mestskou hromadnou dopravou v Žiline, Čadci alebo Kysuckom Novom Meste. Do systému sú zapojení dopravcovia SAD Žilina, Železničná spoločnosť Slovensko, Dopravný podnik mesta Žiliny a ARRIVA Liorbus. Organizátorom IDS ŽSK je Integrovaná doprava Žilinského kraja (IDŽK)


Ako začať využívať výhody Integrovaného dopravného systému?

V IDS ŽSK môžete cestovať s využitím predplatných cestovných lístkov (PCL), jednorazových cestovných lístkov pre tarifnú oblasť mesto Žilina alebo s dennými cestovnými lístkami.

Na nákup PCL musí cestujúci vlastniť bezkontaktnú čipovú kartu. V rámci IDS ŽSK je možné používať na nákup integrovaných cestovných lístkov tieto bezkontaktné čipové karty (BČK):

 • • karty dopravcov SAD ZA, DPMŽ, ZSSK a karty dopravcov zapojených do systému akceptácie dopravných kariet TransCard (Slovenský dopravný pas – SDP),
 • • platné preukazy žiaka vo forme BČK alebo platné preukazy študenta vysokej školy vo forme BČK.

Aký úkon je nevyhnutný pre využívanie BČK v IDS?

BČK vydané dopravcom SAD ZA:

 • • s fotografiou – pripravená na použitie v IDS ŽSK
 • • bez fotografie – pre nákup PCL potreba navštívenia predajného miesta SAD ZA s aktuálnou BČK

BČK vydané dopravcom ZSSK:

 • • pripravené na použitie v IDS ŽSK

BČK vydané dopravcom DPMŽ:

 • • potreba navštívenia predajného miesta DPMŽ s aktuálnou BČK

Výhodou použitia jednej BČK je aj vzájomná akceptácia elektronickej peňaženky, napr. cestujúci s kartou SAD ZA si môže zakúpiť akýkoľvek jednorazový cestovný lístok v označovači vo vozidle DPMŽ.


Novinkou je rozdelenie oblasti do tarifných zón

V IDS sú jednotlivé obce, mestá a zastávky zaradené do tarifných zón typu región a mesto. Cestujúci si môžu zakúpiť predplatné cestovné lístky v rámci nimi požadovaných zón. Výška cestovného s použitím predplatných cestovných lístkov pre vybrané zóny sa oproti doterajšiemu systému cestovania výrazne zníži.


Kde si zakúpite integrované cestovné lístky?

Predplatné cestovné lístky (PCL) sa predávajú:

 • • na predajných miestach dopravcov SAD ZA, DPMŽ, ZSSK. Tu získate aj bezkontaktnú čipovú kartu, v prípade, že ju ešte nemáte. Na využívanie IDS vám postačuje už len jedna bezkontaktná čipová karta niektorého zo zapojených dopravcov
 • • prostredníctvom e-shopov jednotlivých dopravcov: www.sadza.sk, www.zssk.sk, www.dpmz.sk, ak už máte bezkontaktnú čipovú kartu jedného z uvedených dopravcov. Pri zakúpení PCL prostredníctvom e-shopu, môžete využívať len e-shop dopravcu od ktorého máte vydanú BČK
 • • vo vlakoch ZSSK a vo vozidlách SAD ZA iba v prípade opakovanej kúpy rovnakého PCL (identická zónová a časová platnosť).

Jednorazové cestovné lístky pre tarifnú oblasť MESTO Žilina a dovozné cestovné lístky sa predávajú:

 • • na predajných miestach DPMŽ a ZSS
 • • v automatoch DPMŽ
 • • vo vozidlách SAD ZA, vo vozidlách DPMŽ v označovačoch cestovných lístkov a vo vlakoch ZSSK.

Denné cestovné lístky sa predávajú:

 • • na predajných miestach DPMŽ a ZSSK
 • • v automatoch DPMŽ
 • • vo vozidlách SAD ZA, vo vozidlách DPMŽ v označovačoch cestovných lístkov (okrem sieťových) a vo vlakoch ZSSK.

Výhoda, ktorú určite pocítite: lacnejšie cestovanie

Cestovanie verejnou osobnou dopravou v rámci IDS ŽSK je pre cestujúcich cenovo výrazne výhodnejšie ako doteraz. Predplatné cestovné lístky platia v rámci zakúpených zón aj počas víkendov a sviatkov na neobmedzený počet ciest. Navyše, nárok na bezplatné cestovanie majú deti až do šiestich rokov veku.


Pružnejšie cestovanie a nadväzujúce spoje

Jedným z poslaní integrovaného dopravného systému je zvýšenie dostupnosti spojov práve využitím rôznych dopravných prostriedkov – autobusy, vlaky, MHD. V niektorých častiach regiónu preto dochádza aj k zmenám v cestovných poriadkoch tak, aby spoje na seba lepšie nadväzovali a skracovali sa čakacie doby pri prestupoch.


Kde nájdete viac informácií o projekte IDS ŽSK?

Organizátorom integrovaného dopravného systému Žilinského kraja je spoločnosť Integrovaná doprava Žilinského kraja, s.r.o. Jej zriaďovateľmi sú Žilinský samosprávny kraj a mesto Žilina. Aktuálne informácie o priebehu zavádzania IDS nájdete na www.idzk.sk

Kontakt pre médiá: info@idzk.sk


ODKAZY:

Informačný leták v pdf: www.idzk.sk/83-letak-ids-zsk/
Video - Spustenie IDS ŽSK: www.youtube.com/watch?v=mdlyuujlmcA&t=8s
Facebook IDŽK.sk: www.facebook.com/idzk.sk
Web: http://www.idzk.sk/
TECHNICKÉ INFORMÁCIE

ZAPOJENÍ DOPRAVCOVIA V I. ETAPE IDS ŽSK

Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť - www.sadza.sk www.sadza.sk
Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. - www.dpmz.sk www.dpmz.sk
Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. - www.zssk.sk www.zssk.sk

Viac informácii nájdete aj v informačnom videu k aktuálnym novinkám v IDS ŽSK:

https://youtu.be/mmOxGU5HwvECenník predplatných cestovných lístkovMapa zapojeného územia od 30. 7. 2023

>>> Leták IDS ŽSK na stiahnutie v PDF <<<