V autobusoch budete môcť platiť aj virtuálnou dopravnou kartou - Slovenská autobusová doprava Žilina

Aktuality

V autobusoch budete môcť platiť aj virtuálnou dopravnou kartou

27.09.2021 - Čadca, Martin, Žilina

Od 1. októbra 2021 budú môcť všetci cestujúci, ktorí jazdia autobusmi SAD Žilina platiť aj virtuálnou dopravnou kartou v mobile. Platba virtuálnou dopravnou kartou bude možná v autobusoch prímestskej dopravy, v MHD Kysucké Nové Mesto a v MHD Čadca.

Naša spoločnosť v rámci zvyšovania kvality poskytovania služieb pre cestujúcich, sa neustále snaží vyvíjať nové, moderné technológie, ktoré zjednodušia a zmodernizujú autobusovú dopravu. Možnosť platiť platobnou kartou v našich autobusoch  je už od 1. júna 2021 pre cestujúcich štandardom. Vzhľadom na pozitívny trend využívania platby platobnou kartou v autobuse v spolupráci s aplikáciou UBIAN spustíme od 1. októbra 2021 možnosť platby aj virtuálnou dopravnou kartou, ktorá pomôže zrýchliť vybavovanie cestujúcich pri nástupe a urobí cestovanie autobusom ešte viac atraktívnejšie. Autobusy, v ktorých bude možná takáto platba, budú označené nálepkou na nástupných dverách. 

Virtuálna dopravná karta predstavuje virtualizáciu plastovej dopravnej karty SAD Žilina, ktorá bude mať tie isté funkcie a výhody, ako plastová dopravná karta. To znamená, že cena cestovného bude nižšia v porovnaní s platbou v hotovosti a okrem toho ďalšou výhodou bude, že cestujúci už  nemusí nosiť v peňaženke plastovú dopravnú kartu, pretože prostredníctvom virtuálnej dopravnej karty si bude môcť zakúpiť cestovný lístok a dobiť kredit. Cestujúci bude môcť získať virtuálnu dopravnú kartu, ak:

1. Vlastní plastovú dopravnú kartu SAD Žilina - cestujúci môže získať novú virtuálnu dopravnú kartu virtualizáciou svojej súčasnej plastovej dopravnej karty do aplikácie UBIAN. Ak cestujúci bude používať po novom iba virtuálnu dopravnú kartu, môže si preniesť plastovú dopravnú kartu do aplikácie UBIAN spolu s kreditom na novú virtuálnu dopravnú kartu. Pôvodná plastová dopravná karta po prenose obsahu karty bude automaticky zablokovaná. Cestujúci môže mať vydaný len jeden typ karty a to buď plastovú alebo virtuálnu dopravnú kartu.  

2. Nevlastní plastovú dopravnú kartu SAD Žilina - v prípade, ak cestujúci nevlastní plastovú dopravnú kartu SAD Žilina, tak musí vyplniť formulár v aplikácií Ubian pre kúpu virtuálnej dopravnej karty, priložiť požadované doklady, uhradiť poplatok za vydanie virtuálnej dopravnej karty, ktorý je vo výške 4,80€ a dobiť si kredit. 

Napriek tejto novinke, budú môcť cestujúci naďalej využívať a platiť v autobuse plastovou dopravnou kartou SAD Žilina. 


Čo potrebujete na využívanie virtuálnej dopravnej karty?

-   Smartfón s Androidom vo verzii min. 5.1. s podporou NFC.

-   Aplikáciu Ubian a Google Pay 

Virtuálnu kartu nie je možné všeobecne aktivovať na smartfónoch, ktoré nepodporujú používanie aplikácie Google Pay (napr. iPhone). Okrem toho túto funkciu nepodporuje model Huawei P Smart. 

Pri kúpe cestovného lístka v autobuse virtuálnou dopravnou kartou stačí rozsvietiť displej smartfónu, priložiť ho k čítačke palubného počítača (pri vodičovi) a zaplatiť za cestovný lístok. V smartfóne musí byť zapnutá funkcia NFC, ale smartfón nemusí byť online. Pri zaplatení sa cena cestovného lístka odpočíta z kreditu na virtuálnej karte a vodič vydá cestovný lístok. Smartfón je potrebné mať priložený k čítačke, až kým sa nevytlačí cestovný lístok. 

Upozorňujeme cestujúcich, že virtuálna dopravná karta je platná jeden rok od aktivácie. Po roku je potrebné platnosť karty opätovne predĺžiť v aplikácií UBIAN a zaplatiť poplatok za predĺženie platnosti, ktorý je vo výške 3,00€. V prípade, ak cestujúci nezaplatí ročný poplatok, nebude mu predĺžená platnosť virtuálnej karty a kartu nebude možné používať na platenie. 

Reklamácie spojené s virtuálnou dopravnou kartou budú riešené ako pri plastovej dopravnej karte SAD Žilina. 

Všetky bližšie informácie ohľadom virtuálnej dopravnej karty nájdete na www.sadza.sk v sekcií Virtuálna dopravná karta.