Európsky týždeň mobility 2021 - Slovenská autobusová doprava Žilina

Aktuality

Európsky týždeň mobility 2021

14.09.2021 - Čadca, Martin, Žilina

Tohtoročný Európsky týždeň mobility oslavuje už svoje 20. výročie. Výročnou témou aktuálneho ročníka je ,,Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou“, ktorá vzdáva hold ťažkostiam, ktoré Európa a svet pociťovali počas pandémie COVID-19.  A preto počas Európskeho týždňa mobility, sa naša spoločnosť v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom zapojila do tejto kampane, aby cestujúcich podnietila k využívaniu iných dopravných prostriedkov, ako sú autá. Napríklad využívanie cyklistiky, pešej chôdze a najmä verejnej hromadnej dopravy, v ktorej sa môžu cítiť zdravo a bezpečne, nakoľko od vypuknutia pandémie COVID-19 naša spoločnosť neustále zabezpečuje dezinfekciu priestorov v autobuse. 

“Verejná doprava je pritom oveľa bezpečnejšia, ako pobyt na iných miestach pri dodržaní všetkých zdravotných a  ochranných pravidiel. Nákaza  ochorením COVID-19 spojená s cestovaním v autobuse sa ani v jedinom prípade nepotvrdila. Okrem toho veľkú pozornosť venujeme aj našim vodičom autobusov, ako osobám v prvej línii, ktorým poskytujeme všetky potrebné  ochranné zdravotné pomôcky” poznamenal Ing. Peter Pobeha, generálny riaditeľ spoločnosti SAD Žilina

Cestovanie v autobuse za 0,35€
V spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom umožníme od 16. do 22. septembra všetkým cestujúcim platiacich jednosmerné cestovné, cestovanie v prímestských autobusoch za 0,35€. Týmto cestujúcim nebude vydané Základné cestovné, ale na svojom cestovnom lístku nájdu tarifu ,,Osobitné cestovné pre prepravu občanov nad 70. rokov veku“. Výnimku majú tí cestujúci, ktorí majú nárok na cestovné s nižšou sadzbou cestovného, tzn. deti do 6 rokov veku, držitelia preukazov ŤZP, ŤZP-S a ich sprievod, len v prípade platby kartou. 

Nová dopravná karta bez poplatku
Okrem cestovania v prímestských autobusoch za 0,35€ sme so Žilinským samosprávnym krajom pripravili pre všetkých cestujúcich počas Európskeho týždňa mobility možnosť vybavenia si novej dopravnej karty bez zaplatenia manipulačného poplatku vo všetkých našich klientskych centrách SAD Žilina. V prípade, ak pri vybavení novej dopravnej karty cestujúci nemá fotografiu, naši pracovníci v klientskom centre mu vyhotovia fotografiu zadarmo. Všetky náklady spojené s vydaním novej dopravnej karty uhrádza Žilinský samosprávny kraj. Upozorňujeme cestujúcich, že vybavenie dopravnej karty SAD Žilina bez poplatku, NEPLATÍ v prípade online vybavenia dopravnej karty. 

Bezplatné cestovanie v MHD Martin
V spolupráci s mestom Martin umožníme tiež počas dvoch dní, v sobotu 18. septembra a v nedeľu 19. septembra všetkým držiteľom vodičských preukazov cestovanie v MHD Martin úplne zadarmo. Stačí teda, ak zoberiete so sebou svoj vodičský preukaz a ukážete ho vodičovi autobusu.

Nové online služby a káva zadarmo
Počas Európskeho týždňa mobility budeme prezentovať vo vlastnom informačnom stánku na vybraných autobusových staniciach moderné online služby, ktoré plánujeme zaviesť od 1. októbra 2021. Ide konkrétne o možnosť uhradiť cestovné v autobuse virtuálnou dopravnou kartou a prechod na nový e-shop UBIAN. Zastavte sa teda v našom informačnom stánku a nielenže dostanete informácie z ,,prvej ruky“, ale aj kávu zadarmo. 


Harmonogram informačného stánku SAD Žilina:
AS Žilina – 16.9.2021 od 9.00 - 16.00 hod.
AS Martin – 20.9.2021 od 9.00 – 16.00 hod.
AS Čadca – 21.9.2021 od 9.00 – 16.00 hod.