Aktuality

Cestujúci, pozor, od 15. decembra sa upravuje cestovný poriadok

13.12.2019 - Žilina, Martin, Čadca

V autobusovej, ale aj železničnej doprave, sa každoročne upravujú cestovné poriadky. Tentokrát je jednotným termínom  15. december.  SAD Žilina sa týkajú zmeny cestovných poriadkov na linkách v regiónoch Horné Považie, Turiec a Kysuce.

Úpravy v cestovných poriadkoch autobusových dopravcov  vždy nadväzujú  na zmeny grafikonu železničnej dopravy, vďaka čomu sa zlepší nadväznosť spojov, čo pocítia aj cestujúci SAD Žilina.

Zaujímavosťou tohto roka sú napríklad vložené nové zastávky s cieľom zlepšenia obslužnosti územia alebo spoj z Kysuckého Nového Mesta k spoločnosti Schaeffler či úprava spojov v MHD Martin.  Po novom sa bude možné načas dostať k viacerým osobným vlakom alebo rýchlikom.

Upozorňujeme všetkých užívateľov hromadnej prepravy, aby si , pre istotu, skontrolovali svoj spoj, či im bude, po pätnástom decembri, premávať rovnako, ako doteraz.

Nové cestovné poriadky sa prelepujú na autobusových zastávkach postupne, najneskôr do dňa zmeny a na webe www.sadza.sk sú už v tejto chvíli . Ku každej zmene je uvedený aj dôvod, prečo k nej dochádza.

Región Kysuce:

Viaceré spoje sme prispôsobovali k  novému grafikonu železničnej dopravy v rámci pilotného projektu Integrovanej dopravy Žilinského kraja (IDZK), ktorý zabezpečuje napojenie autobusovej a vlakovej dopravy medzi obcami Bystrickej doliny a  Žilinou v prestupnom mieste Krásno nad Kysucou, žel. st. a  napojenie autobusovej a vlakovej dopravy medzi Oščadnicou a  Žilinou v rovnakom  prestupnom mieste.  

Vyhoveli sme aj  požiadavke mesta Turzovka na obnovenie zastávky Turzovka, Benzinol,

Zavádzame nový spoj z Kysuckého Nového Mesta, AS k spoločnosti Schaeffler ako návoz na rannú zmenu, prípoj  k vlakom od Skalitého a Žiliny s použitím motivačnej nulovej tarify z dopravnej karty – tiež ide projekt IDZK.

Región Turiec:

V prímestskej doprave v regióne Turiec sa realizujú  zmeny  na 34 spojoch, pričom 18 z nich je realizovaných na základe požiadaviek obecných úradov.  Ďalšie  zmeny súvisia  napríklad s prestupom na iné prímestské spoje, resp. vlak alebo  zohľadňujú žiadosti škôl.

V MHD Martin, Vrútky sa zmeny dotkli až 150 spojov. Rozhodujúce zmeny vyplynuli z požiadavky na úpravu cestovného poriadku zo strany miest Martin a Vrútky. U 56 spojov došlo k zreálneniu cestovného poriadku na základe dát GPRS z dispečerského systému, resp. zapracovaniu čakania (na železničnom priecestí).

Región Horné Považie:

V regióne Horné Považie sú viaceré spoje prispôsobené na nový grafikon železničnej dopravy na zastávkach Bytča žel.st., Ochodnica, žel.st., Rajec, žel.st., Varín, žel.st. Taktiež sa vytvorili nové prípoje z Bytče na dva rýchliky z Považskej Bystrice a vložili sa nové zastávky na linkách, s cieľom zlepšiť obslužnosť územia (Varín, Hvozdnica). Upravili sa spoje v súvislosti s implementáciou projektu ,,Obedy zadarmo“ na základných školách a ďalšie spoje boli realizované na základe požiadaviek obecných úradov a pripomienok cestujúcich.

Už v tejto chvíli je možné pozrieť si zmeny  platné od 15.12.2019 na www.sadza.sk